На Българското Черноморие, в южната част на Бургаския залив се намира „Чудото на България“ – Созопол. Старинен Созопол е очарователно и покоряващо място с тесните калдъръмени улички, над които са надвиснали красиви къщи с високи дувари, каменни зидове и дървени облицовки, типични за българската черноморска архитектура. Съчетанието от: прекрасната природа, брегова ивица и златисти плажове; културно историческото наследство и провежданите културни събития; семейните хотели; малките уютни ресторантчета, предлагащи комбинация от българска, гръцка и турска кухня; кафенета; предлаганите прясна риба и чирози са част от типичните за Созопол гледки и впечатления.
Водещо място в предлагането и популяризирането на едно от най-древните селища по Черноморските брегове, емблематичния Аполония Понтика – Созополис – Созопол, има Архитектурно исторически комплекс с музей „Южна крепостна стена и кула“ – призната световна туристическа дестинация:
Комплексът е създаден от Фондация “Созопол” и е въведен в експлоатация през месец Септември 2004 година. От създаването си до месец Август 2020 година е посетен от над 285 000 гости.
Той има пряка връзка с улица „Милет“ и улица „Южна панорамна алея“ както и пряк подход към крайбрежните скали и морето;
Комплексът включва: централно входно преддверие; подходящо експонирани знакови недвижими културни ценности; експонирани артефакти, разкрити при провежданите археологически проучвания; тематични изложбени зали; асансьор за хора с увреждания; туристически мостик с подвижна платформа за хора с увреждания.
Вървейки от входа на Старинен Созопол – където се намира Културно-информационния център на Национален археологически резерват “Античния град Аполония”

• вход на Комплекса откъм улица „Милет“ 50


• възрожденска къща в типичен Созополски двор











В дъното на двора, непосредствено до къща “Тракийски хан” – културна ценност от национално значение, се намира трета станция на асансьор за хора с увреждания.

• вход на Комплекса откъм улица „Южна панорамна алея“






• Централно фоайе на Комплекса
“Хората – слънцето и морето, хляба и виното”.



• Зърнохранилището, датирано V-VI век – основна експозационна зала








• Параклис “Св. Св. Кирик и Юлита”, датиран от XIII-XIV век





• Фрагменти от крепостен зид и кула, датирани от IV-XIV век


• Античен кладенец датиран от IV-III в.пр.н.е.




• Етнографска експозиция “Кът на моряка”







• Експозиционна зала “Хората и морето” – за временни изложби


• Зала на “Аполон”




• Асансьор за хора с увреждания и платформа към него







• Обществена тоалетна съобразена с достъпност на хора с увреждания






• Туристически мостик с движеща се платформа за хора с увреждания








Благодарим Ви, че избрахте да посетите Архитектурно исторически комплекс с музей “Южна крепостна стена и кула”. Искренно се надяваме, че неговите културно-исторически ценности са представлявали интерес за Вас.
Едно посещение в Старинен Созопол не е достатъчно. Пожелаваме Ви да се връщате тук и да преоткривате всичко това, което предлагаме, отново и отново!
Винаги на Ваше разположение. Очакваме Ви!
Съвет за Световен Туризъм и Пътуване
Съветът за Световен Туризъм и Пътуване е световна организация, чиято дейност е в полза на международната общност, която обхваща: опазване на околната среда, развитие на работната сила и иновациите, устойчивост в глобалната туристическа индустрия.
Наградите на Съвета за Световен Туризъм и Пътуване имат за цел да стимулират туристическата индустрия чрез популяризиране на туристическия бранш и дестинациите, както и да съдействат за устойчивото развитие на сектора. На 15 април 2015 година в Мадрид, Испания, се състоя официалната церемония за връчване на наградите „Туризъм за утре” за 2015 г.Наградите се връчват в пет категории: Награда на обществеността; Награда за дестинация; Награда за околна среда; Награда за иновация; Награда на хората. (http://www.wttc.org/). Проектът на Фондация „Созопол” „Архитектурно – исторически комплекс с музейна сбирка Южна крепостна стена и кула – история, култура, наследство”, гр. Созопол, България кандидатства към Категория „Награда за дестинация”. Той е единствения български проект получил престижната награда от Свтовната организация.
На церемонията присъстваха представителите на Фондация „Созопол” – г-ца Невена Арнаутска – член на Управителния съвет и г-жа Любов Драганова – Експерт по международни проекти и програми.

представители на Фондация „Созопол”
Наградите бяха връчени от г-жа Валери Сегара – представител на Главния спонсор в тази категория – Компанията „Лас Вегас Конвеншън & Визитър Бюро” и г-н Греъм Милър – Главен съдия.


спонсор Destination Award Г-н Греъм Милър
Главен съдия
При представянето на проекта, Главният съдия г-н Греъм Милър каза следното:
„В България, хората от Созопол са показали как обединяването на гражданското общество и местното управление може да има огромно влияние върху опазването и предлагането на крайбрежната дестинация. Възстановителните работи с използване на автентични методи, участието в тези дейности на местни работници и специалисти, както и възраждането на традиции на повече от 2500 години придават нов смисъл на мястото в тази бързо променяща се и все по-известна туристическа дестинация”.
Журито и участниците от над 60 страни изразиха искреното си възхищение към постигнатото от Фондация „Созопол” и местната власт в град Созопол за превръщането на българския черноморски град в международна дестинация, осигуряваща устойчив туризъм и заетост за местното население. Проектът „Архитектурно – исторически комплекс с музейна сбирка Южна крепостна стена и кула – история, култура, наследство” бе единодушно оценен като изключително успешен и пример за улесняване на достъпа на хора в неравностойно положение до културните ценности на града. След представянето на проекта и връчването на грамотата, много от участниците изразиха своето пожелание да посетят България и град Созопол.

за връчване на наградите„Туризъм за утре” за 2015 г.
Тази награда има за цел да изтъкне постиженията в поддържането на дестинация. Дестинациите трябва да бъдат в състояние да докажат: Ангажиране на множество заинтересовани страни и приемните общности в процеса на вземане на решения; подобряване на преки икономически и социални ползи за местните хора; насърчаване на равните възможности за заетост, професионално развитие и изграждане на капацитет; зачитане на правата на хората, включително правата на местното население; опазване и защита на природната и културната заобикаляща среда; адаптиране на туристическите дейности към изменението на климата; насърчаване активността на хората към местния уникален Резерват и запазване на автентичността му; изграждане на икономическа стабилност чрез подходящи бизнес модели.
Дейностите по проект „Архитектурно-исторически комплекс с музейна сбирка Южна крепостна стена и кула- история, култура, наследство” са извършени в пълно взаимодействие и разбирателство между Фондация „Созопол” и нейните партньори, като всички заинтересовани страни и местни общности са допринесли положително със своите знания за опазването и развитието на един интегриран и разнообразен туристически продукт. В основата на качественото реализиране на проекта, изключително важно беше сътрудничеството и съвместната работа с Община Созопол. Съществен момент при изпълнението на дейностите по проекта е, че те не бяха съсредоточени само и единствено в комплекса, а на цялата територия на Археологически резерват „Античния град Аполония”. Основната цел е постигната: природна, културна и социална устойчивост в община Созопол, допринасяща значително за постигане на стабилно икономическо развитие чрез създаване на нови работни места и подобряване стандарта на живот на местното население.
Фондация „Созопол” и Община Созопол се отнасяха към всички участници в дейностите равнопоставено, без оглед на техния пол, възраст, расова принадлежност, социален статус или религия. Защитата от дискриминация беше осигурена на всички етапи от изпълнението на проекта, като всички участници имаха равни възможности по време на осъществяването на дейностите, и при осигуряването на постоянна заетост след неговото приключване.

Използвани са техники за консервация и реставрация, които спомагат за максимално запазване автентичността на обектите в комплекса и резервата. Материалите, използвани при консервационните и реставрационни дейности, се доближават по произход до оригиналните. Всички дейности по проекта са извършени от местни специалисти. Предприети са действия за намаляване нивото на шум в резервата. Редовно се провеждат инициативи за почистване на резервата и озеленяване на определените за това места.
Всички дейности се осъществяват така, че да се подобри цялостното състояние на уникалните крайбрежна морска ивица и резервата с многобройните си културни ценности, както и да се поддържат старите и новосъздадените туристически маршрути. Стремежът е да се създаде нова модерна визия за град Созопол, която успешно да съчетава предлаганите възможности за: ваканционен морски, в това число подводен и развлекателен туризъм; културно-исторически; поклоннически; еко и ловен туризъм. Благодарение на изключителната активност на местната власт и гражданското общество, градът се превърна в международен фестивален център и международен център за конгресни прояви.
Създаването на „Архитектурно-исторически комплекс с музейна сбирка Южна крепостна стена и кула” и дейността на Фондация „Созопол” е добър пример за бизнес модел и публично-частно партньорство, за стимулиране на местната икономическа стабилност и активно сътрудничество с общинската и областната администрации в полза на просперитета на Созопол и неговите жители.