Фондация „Созопол“, неправителствена организация от България и Фондация „Пръстен от Балкани“, неправителствена организация от Сърбия в партньорство, изпълниха Проект: „Чипровските килими, световно културно наследство – достояние на поколенията“. Докладът за оценка касаещ изпълнението на проекта е готов и ще бъде изпратен в Сектор за неправителствените организации към Организацията на Обединените Нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО). Проектът беше финансиран от Програма за участие 2018-2019 на Световната организация и съфинансиран от Фондация „Созопол“.
Следвайки стриктно приоритетите на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), двете партньорски организации работят и ще работят изключително активно за съхранението на нематериалното културно наследство, популяризиране на национално, регионално и световно ниво, както и за запазването му за бъдещите поколения. Традициите на изработка на Чипровски килими, Традициите на изработка на Пиротски килими, тяхното съхранение и популяризиране, са от голямо значение за запазването им в Република България и Република Сърбия.


Дейностите по проекта са изпълнени качествено и в срок. Всички ангажирани с изпълнението им работиха всеотдайно и неуморно. Проектът беше подкрепен от държавните институции, местната власт, неправителствения сектор, гражданското общество, медии и др., които използвайки своя потенциал допринасоха за доброто изпълнение на всички дейности. Двете неправителствени организации, вземайки предвид и съобразявайки се с чл.чл.1;2;11,12,13,14 от Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство от 2003 година подпомагат правителствените институции при дейността им за опазване на елементи на нематериалното културно наследство.

културно наследство на ЮНЕСКО
Нематериалното културно наследство е онази вечна сила, която чертае и вещае духовната връзка минало-настояще на човечеството, откакто съществува и за времена напред.То се изразява в богатството от знания и умения, обвеяно в човешка мъдрост, предавано от поколение на поколение.

културно наследство на ЮНЕСКО
Наследената традиция и култура, обогатявана непрестанно с нови постижения в съвремието е залогът за устойчиво развитие в утрешния ден. И така, както е многообразен природният свят, така е многообразно нематериалното културно наследство, свързано със специфичната геолого-географска среда на възникването и развитието му, с хората от различни раси, племена и народи – негови носители.


световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО
Взаимното му опознаване и разбиране, породено във вековното общуване между тях в стремежа им за оцеляване, развитие и бъднина за поколенията насърчава уважението им един към друг, допринася за социалното им сближаване и подпомага културния диалог в огромното културно многообразие.
Нематериалното културно наследство е основен извор за идентичност – чувството за принадлежност към конкретна човешка общност или общности, и чрез тях – към обществото като цяло. То е и реалният индикатор за духовното извисяване на човека и общността, белязано от интелекта, от яркостта на талантите, с опора в дълбоките корени на културата, развита и обогатена във времето. Интелигентността е качеството, което спомага за търпимост и толерантност между хората, за възприемчивост на културните ценности и културното многообразие.

наследство на ЮНЕСКО
Преди, по време и след изпълнението на проекта специално внимание се отделя на приноса на Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) за постигане на поставените цели и постигнатите резултати по проекта.

Проектът допринесе за повишаване на осведомеността в обществото на национално и международно ниво, и засилване на видимостта на Организацията на Обединените Нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), на база активната и прозрачна дейност на Световната организация в България, Сърбия и Югоизточна Европа и като цяло в света. Изпълнените дейности бяха съобразени и отговаряха на приетите правила и етични стандарти на ЮНЕСКО.